آنا یارپاق | ایمیل | آرشیو

سولدوز خبر

گونئی آزربایجان میللی حركاتی. سولدوز


آب دریاچه ارومیه سرخ شد

آب دریاچه ارومیه سرخ شد

دریاچه ارومیه كه طی دهه اخیر با انواع مشكلات دست و پنجه نرم كرده و به اعتقاد كارشناسان نفسهای آخرش را می كشد، از دو سال گذشته تابستانها به رنگ سرخ گراییده و علامت هشدار برای نجات این زیست بوم را به صدا در می آورد.

به گزارش مهر، افزایش دمای هوا و نزدیك شدن آغاز فصل تابستان امسال نیز آغاز كابوسی دوباره برای دومین دریاچه شور جهان است بطوریكه از هم اكنون مانند دو سال گذشته با كاهش سطح آب، افزایش میزان غلظت نمك و برخی عوامل زیست محیطی رنگ دریاچه ارومیه سرخ شده است.

این در حالی است كه طی دو سال گذشته بخشهای محدودی از آب سطح دریاچه سرخ می شد كه امسال با گذر از میانگذر دریاچه ارومیه می توان مشاهده كرد كه تقریبا همه سطح دریاچه ارومیه سرخ شده و این علامت هشداری نسبت به بحرانی بودن وضعیت و لزوم توجه ویژه به احیای این تالاب بین المللی است.

در این راستا طی سالهای گذشته موضوع نجات دریاچه ارومیه یكی از اولویتهای اصلی دولت بوده كه با تشكیل كارگروه ویژه احیای دریاچه ارومیه، طرحهای بارورسازی ابرها، انتقال بین منطقه ای آب، افزایش تسهیلات اجرای طرحهای آبیاری نوین در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه، عدم اجرای سد جدید به تصویب رسید، طرحهایی كه هم اكنون در مرحله آغاز عملیات اجرایی و یا تعیین پیمانكار برای اجرا هستند.

وجود چاههای غیر مجاز در تخریب برخی از كانلهای شبكه توزیع آب در بین مزارع و اجرا نشدن طرح تجهیز و نوسازی اراضی در داخل شبكه از عمده مشكلات حوزه آبخیز دریاچه ارومیه بوده و برای حفظ سفره های آب زیرزمینی كه یكی از منابع اصلی تامین آب مورد نیاز دریاچه است، باید توجه جدی شود.

آغاز اجرای طرح تحویل حجمی آب در ۳۶ روستای حوزه آبخیز دریاچه ارومیه


معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: با انجام مطالعات میدانی و برگزاری جلسات توجیهی با كشاورزان و تشكیل تعاونی آببران با مشاركت بهره برداران دشت زرینه رود میاندو‌آب ، مرحله نخست طرح تحویل حجمی آب در ۱۰ هزارهكتار از زمینهای این دشت در محدوده ۳۶ روستا اجرا می شود.

جواد محمودی گسترش فرهنگ مدیریت مصرف آب در حوزه كشاورزی را یك ضرورت اجتناب ناپذیر دانست و ضمن تاكید بر اهمیت ساماندهی و اصلاح روش آبیاری در بخش كشاورزی گفت: اصلاح شیوه های سنتی و كم بازده آبیاری در بخش كشاورزی یكی از ضرورتهای اساسی بوده كه علاوه بر افزایش راندمان تولید در كمك به بهبود شرایط دریاچه ارومیه نقش موثری دارد.

وی با تشریح برنامه های مدیریت ارشد استانی در ارتقا كمی و كیفی بخش كشاورزی آذربایجان غربی، ادامه داد: با اعطای كمكهای دولتی طرح اصلاح روش آبیاری مزارع استان بطور جدی در حال اجرا است و با اختصاص اعتبارات مورد نیاز در یك برنامه كوتاه مدت در باغات و مزارع حوضه آبریز دریاچه ارومیه تكمیل می شود.

بارورسازی ابرها به روش ژنراتور زمینی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه

معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی نیز از اجرای طرح بارورسازی ابرها به روش ژنراتور زمینی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه برای نخستین بار در سطح كشور خبر داد و افزود: این طرح شامل حوزه دریاچه ارومیه در سه زیر حوزه رودخانه شهرچای، نازلو و باراندوز چای بوده كه در صورت تامین اعتبار، در سال آبی ۹۱ اجرا می شود.

سجاد برشنده با بیان اینكه بارورسازی ابرها به روش ژنراتور زمینی برای اولین بار در كشور صورت می گیرد، گفت: با اتمام مرحله اول مطالعات این طرح، محل های نصب ژنراتورها شناسایی شده و مابقی مطالعات نیز همزمان با اجرای طرح انجام می شود.

وی با اشاره به اینكه برای اجرای این طرح در سال آبی ۹۱، با توجه به شرایط جوی این استان، كلیه تجهیزات باید تا پایان شهریور سال جاری خریداری و در محل های مورد نظر نصب شوند، عنوان كرد: در صورتی كه اعتبار مورد نیاز تخصیص نیابد بارورسازی ابرها یك سال دیرتر اجرایی می شود.

برشنده در رابطه با نحوه بارورسازی به روش ژنراتور زمینی گفت: دستگاههای ژنراتور زمینی در نقاط ورودی جبهه های مرطوب به كشور كه در مرزهای استان و كشور تركیه قرار دارد، در ارتفاعات نصب شده و بر اثر این بارورسازی، در حوزه های اجرای این طرح، ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش بارندگی را به صورت سالانه داریم.

همچنین در راستای اجرای مصوبات كارگروه ویژه نجات دریاچه ارومیه به ریاست معاون اول رئیس جمهور توافقات اولیه اجرای طرح انتقال‌ آب ارس به دریاچه ارومیه با سرمایه گذاری خارجی انجام شد كه مدیران شركت بزرگ سرمایه گذار تركیه راك اویل بر سرمایه گذاری و اجرای این طرح از طریق فاینانس و سایر شیوه های سرمایه گذاری اعلام آمادگی كردند.

پروژه انتقال آب از حوضه ارس به دریاچه ارومیه و تكمیل سایر طرح های در دست اجرا نیازمند اختصاص یك هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار بوده كه با توجه به بررسی وضعیت دریاچه ارومیه در جلسات ماهانه هیئت دولت لزوم تخصیص این میزان اعتبار برای احیای این زیست كره در كمترین مدت زمان ممكن ضروری است.

آرتیمیا و لجن دریاچه ارومیه از بین رفته است

دبیر شورای منطقه ای حوزه آبخیز دریاچه ارومیه با بیان اینكه یك میلیون تن نمك در سالجاری از دریاچه ارومیه برداشت می شود، ادامه داد: هم اكنون پنج میلیارد تن نمك محلول در آب دریاچه ارومیه موجود بوده كه مجوز برداشت نمك در ۲۰ هكتار از این دریاچه اول تیر ماه سالجاری برای مردم محلی جهت مصارف صنعتی یا صادراتی نیز صادر می شود.

حجت جباری با اشاره به اینكه كاهش چهار تا پنج متری آب دریاچه موجب افزایش نمكزارها در اطراف این دریاچه شده است، اظهار داشت: املاحی كه هر ساله وارد دریاچه ارومیه شده و با توجه به اینكه خروجی مطلوبی ندارند و تبخیر، تنها خروجی این دریاچه است، موجب افزایش نمك موجود در این دریاچه شده به طوری كه هم اكنون شوری آب دریاچه ارومیه به ۳۰۰ گرم در لیتر رسیده است.

دبیر شورای منطقه ای حوزه آبخیز دریاچه ارومیه اضافه كرد: این درحالی است كه در حالت عادی شوری دریاچه برای زیست آرتمیا و تشكیل لجن ۱۸۰ تا۲۲۰ گرم در لیتر بوده و افزایش شوری موجب از بین رفتن آرتمیا به عنوان تنها موجود زنده و لجن دریاچه شده است.

افزایش ۲۸ سانتی متری ارتفاع آب دریاچه ارومیه

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: بر اساس آخرین آمار در پی بارشهای اخیر و افزایش میزان ورودی آب رودخانه ها به دریاچه سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به آغاز دوره سال آبی ۹۰-۹۱ یعنی تا پایان شهریور سال گذشته ۲۸ سانتی متر افزایش یافته است .

مهرنگ دوستی رضایی اظهار داشت: تراز آبی دریاچه ارومیه در ۳۱ شهریور سال گذشته ۱۲۷۱.۰۱ متر بود كه این میزان در ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری به ۱۲۷۱.۲۹ متر افزایش یافته است.

وی همچنین ادامه داد: تا بیستم اردیبهشت سال جاری از رودخانه های بخش غربی دریاچه ارومیه نزدیك به ۱.۵ میلیارد مترمكعب آب وارد دریاچه ارومیه شده آب است كه این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد افزایش دارد .

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب منطقه ای آذربایجان غربی با بیان اینكه هم اكنون وضعیت تالابهای استان مطلوب است، گفت: به منظور حفاظت از تالابهای اقماری دریاچه ارومیه از سدهای واقع حاشیه جنوبی دریاچه ارومیه بیش از ۱۰۰ مترمكعب آب در ثانیه رهاسازی می شود.

ازسال آبی ۷۵ – ۷۴ تا كنون رقوم ارتفاعی سطح تراز آب دریاچه ارومیه سیر نزولی پیدا كرده و در طول سالهای اخیر آب دریاچه بالاتر از شش متر كاهش داشته است كه نیاز به یك عزم ملی و منطقه‌ای برای نجات این اكوسیستم با ارزش و بحران زده است.

بنا بر تحقیقات انجام شده از ۱۲ سال پیش تا كنون نمودار تراز آب پارك ملی دریاچه ارومیه رو به پایین است و مطالعات مدیریت زیست بوم حوضه آبریز دریاچه ارومیه كه با همكاری بانك جهانی به اتمام رسیده، نشان می‌دهد دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریاچه شور جهان تا كمتر از ۲۰ سال آینده با بحران شدیدی مواجه خواهد شد.

پارك ملی دریاچه ارومیه با ویژگی های خاص خود بعد از دریاچه شور بحر المیت در دنیا به عنوان دومین دریاچه شور و بزرگ در جهان به شمار می رود، این دریاچه به عنوان بزرگترین تالاب دایمی با دارا بودن ۱۰۲ جزیره بزرگ و كوچك در استان قابلیت های زیادی را در دل خود جای داده است.

مساحت این دریاچه بیش از ۵۷۰هزار هكتار است. با به خطر افتادن وضعیت این دریاچه علاوه بر تهدیدات زیست محیطی استان، حیات گونه های با ارزش و نادر كشور از جمله گوزن زرد ایرانی و... نیز به خطر خواهد افتاد.

+ گؤنده ریلیب پنجشنبه 18 خرداد 1391 ساعت 12:13 یازار سولدوز خبر | 0اؤنر

باش منو

بؤلوم لر

وئبلاگ حاقدا


سولدوز خبر موستقیل اولاراق گونئی آزربایجان میللی حركتین خبرلرین یاییر

لوطفا خبر،مقاله،شعر و ... بو بلاگا گؤنده ریب پایلاشین.
سولدوز خبر
sulduzxaber@yahoo.com

آرشیو

یازارلار

باغلانتیلار

امکانات


|

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ haraylar محفوظ می باشد.